Molitve pravoslavnih

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Ići dole

Molitve pravoslavnih

Počalji  Milan90 taj Sre Dec 05, 2007 11:13 pm

Evo jos jednog pitanja za vas:
Da li se i koliko cesto molite bogu?????

Ja se bogu molim stalno, a nesto sto mi mnogo nestostaje i ne mogu to ubaciti u svoj zivot jeste jutarnja i vecernja molitva. Crying or Very sad Mislim da je to stvar kucnog vaspitanja i navike, a ja to nemam. Crying or Very sad

Milan90

Broj poruka: 20
Datum upisa: 03.12.2007

Pogledaj profil korisnika

Nazad na vrh Ići dole

Re: Molitve pravoslavnih

Počalji  Milan90 taj Sre Dec 05, 2007 11:18 pm

Miasilm da svi prisutni na forumu znaju osnovnu molitvu nas hriscana OCE NAŠ, zato je necu pisati.Pored toga svaki pravi hrtiscanin bi trebao znati i SIMBOL VERE:

Verujem u jednoga Boga Oca, Svedržitelja, Tvorca neba i zemlje i svega vidljivog i nevidljivog. I u jednoga Gospoda Isusa Hrista, Sina Božijeg, Jedinorodnog, od Oca rodjenog pre svih vekova; Svetlost od Svetlosti, Boga istinitog od Boga istinitog, rodjenog, a ne stvorenog, jednosušnog Ocu, kroz koga je sve postalo; Koji je radi nas ljudi i radi našega spasenja sišao s nebesa, i ovaplotio se od Duha Svetoga i Marije Djeve i postao čovek;
I Koji je raspet za nas u vreme Pontija Pilata, i stradao i pogreben;
I Koji vaskrasao u treći dan, po Pismu;
I Koji se vazneo na nebesa i sedi sa desne strane Oca;
I Koji će opet doći sa slavom, da sudi živima i mrtvima, njegovom Carstvu neće biti kraja.
I u Duha Svetoga, Gospoda, životvornoga, Koji od Oca ishodi, Koji se sa Ocem i Sinom zajedno poštuje i zajedno slavi, Koji je govorio kroz proroke.
I u jednu, svetu, sabornu i apostolsku Crkvu. Ispovedam jedno krštenje za opraštenje grhova. čekam vaskrsenje mrtvih.
I život budućeg veka.
Amin.

Milan90

Nazad na vrh Ići dole

Počalji  ruzica_alex taj Sre Dec 05, 2007 11:19 pm

neznam da li se moje molitve mogu nazvati tako,ali molim se, i to prilicno cesto.

ruzica_alex
Admin

Broj poruka: 35

Pogledaj profil korisnika http://sveisvasta.8forum.net

Nazad na vrh Ići dole

Počalji  aca taj Čet Dec 06, 2007 1:37 pm

Pozz Milane. tekstovi su ti super, samo nastavi ovako da pishesh.
Molim se chesto, ali moje molitve nisu po propisanim kanonima.
Ako mozhesh napishi mi molitve pred spavanje i jutarnje molitve.
Nadam se da tces uspeti da u svoj standardne molitve uvrstish i ove.

PozzzZ

aca

Broj poruka: 5
Datum upisa: 06.12.2007

Nazad na vrh Ići dole

Molitve

Počalji  Milan90 taj Pet Dec 14, 2007 12:50 am

MOLITVA ZA ZAŠTITU OD NECISTE SILE

Gospode Isuse Hriste, Sine Božji, ogradi me svetim Tvojim Angelima i molitvama Svepreciste Vladicice naše Bogorodice i Prisnodjeve Marije, silom Casnog i Životvornog Krsta, Svetog Arhistratiga Božjeg Mihaila i ostalih Nebeskih sila besplotnih, Svetog Proroka i Pretece, Krstitelja Gospodnjeg Jovana, Svetog Apostola i Jevandeliste Jovana Bogoslova, Sveštenomucenika Kiprijana i mucenice Justine, Svetitelja Nikolaja, arhiepiskopa Mirlikijskog cudotvorca, Svetitelja Lava, episkopa Katanskog, Svetitelja Josifa Belgorodskog, Svetitelja Mitrofana Voronješkog, prepodobnog Sergija, igumana Radonješkog, prepodobnog Serafima, Sarovskog Cudotvorca, Svetih mucenica Vere, Nade i Ljubavi i majke njihove Sofije, svetih i pravednih bogootaca Joakima i Ane i svih svetih Tvojih, i pomozi meni, nedostojnom rabu Tvojemu (ime onog koji se moli), da me izbavi od svih nasrtaja neprijateljskih, od svake madije, carolije, vracanja i od lukavih ljudi, da ne uzmognu uciniti meni zla nikakvoga.
Gospode, svetlošcu Tvojeg blistanja sacuvaj me ujutru, preko dana, navece i kada san dolazi, i silom blagodati Tvoje odvrati i udalji zla svaka necista koja dejstvuju po nagovoru davola. Ko je tako mislio i cinio - vrati njihovo zlo nazad u pakao, jer Tvoje je Carstvo i Sila, i Slava, Oca i Sina i Svetoga Duha. Amin.

MOLITVA BOGU DUHU SVETOM

Care nebesni, Utešitelju sveblagi, Duše istine, koji od Oca vecito ishodiš i u Sinu uvek pocivaš. Nezavisni Izvore božanstvenih darova, koje razdeljuješ svakome kako hoceš, kojima se i mi nedostojni osvetismo i zapecatismo u dan krštenja našeg, – pogledaj na molitvu slugu Tvojih; dodi k nama, useli se u nas, i ocisti duše naše, da budemo spremljeni za obitalište Presvete Trojice. O Sveblagi, nemoj se zgaditi na našu necistotu i rane grehovne, nego ih isceli svelececim pomazanjem Tvojim: prosveti um naš, da bismo poznali taštinu sveta i ono što je u svetu; oživi savest našu, da bi nam neucutno kazivala šta treba ciniti i šta odbacivati; ispravi i obnovi srce naše, da ne toci iz sebe dan i noc zle misli i neprilicne želje; ukroti telo naše i rosonosnim dahom Svojim ugasi plamen strasti, kojim se pomracuje u nama dragoceni lik Božji; odagnaj iz nas duh lenosti, mrzovolje, vlastoljublja i praznoslovlja, a podaj nam duh ljubavi i trpljenja, duh krotosti i smirenja, duh cistote i pravde, da bismo, ispravivši raslabljena srca i kolena, vredno hitali putem svetih zapovesti, i tako izbegavajuci svaki greh i ispunjujuci svaku pravdu, udostojili se dobiti kraj miran i nepostiden, uci u Nebesni Jerusalim, i tamo se pokloniti Tebi, ujedno sa Ocem i Sinom, pojuci kroza sve vekove: Trojice Sveta, slava Tebi!

MOLITVA ZA IZBAVLJENJE OD STRASTI PIJANSTVA

O premilostiva Vladicice! K Tvome zastupništvu sada pribegavamo. Moljenja naša ne prezri no milostivo usliši nas: žene, decu, majke i teškom bolešcu pijanstva obuzete, koji stoga od Majke Svoje, Crkve Hristove i spasenja otpadoše, brašu i sestre i srodnike naše isceli! O milostiva Majko Božija kosni se srca njihovih i uspravi ih iz padova njihovih grehovnih, spasonosnom uzdržanju privedi ih! Umoli Sina svoga Hrista Boga našega da nam oprosti sagrešenja naša i ne odvrati milosti Svoje od ljudi svojih, no da nas ukrepi u trezvenju i celomudrenosti. Primi Presveta Vladicice molitve majki koje za ceda svoja suze prolivaju, žena koje za muževe svoje ridaju, žena sirotih i ubogih koje zabludeli ostaviše i sve nas što k ikoni Tvojoj pripadamo. I neka dode ovaj vapaj naš molitvama Tvojim, do prestola Svevišnjeg! Pokri i sacuvaj nas od lukavog lovljenja i svih zamki vražjih, a u strašni cas ishoda našeg pomozi nam da nesmetamo prodemo vazdušna mitarstva. Molitvama Svojim izbavi nas vecne osude, da nas pokrije milost Božija u beskonacne vekove vekova. Amin.

MOLITVA BOGORODICI - TROJERUCICI

O, Presveta i Preblagoslovena Djevo Bogorodice Marijo, tebi pripadamo, i klanjamo se pred svetom trojerucnom ikonom tvojom, secajuci se preslavnog cuda tvoga, prirastanja odsecene desnice prepodobnog Jovana Damaskina, koje se uz pomoc ikone ove dogodilo, i ciji se znak i sada vidi na njoj, olicen u trecoj ruci, ikoni tvojoj priloženoj. Molimo ti se i prosimo te sveblagu i svemilostivu Zaštitnicu roda našega, usliši nas koji ti se molimo. Kao što si uslišila blaženog Jovana, koji ti je u žalosti i bolesti zavapio, tako ne prezri ni nas, koji smo ranama mnogorazlicnih strasti oboleli i ojadeni, i koji tebi, sa skrušenom i smirenom dušom, usrdno pribegavamo. Svemilostiva Gospodo, ti vidiš nemoci naše, nevolju i potrebu našu za tvojom pomoci i zaštitom: odasvud smo neprijateljima okruženi, i nemamo pomagaca ni zaštitnika, ako se ti ne smiluješ na nas, Vladicice. Zaista, molimo ti se, saslušaj bolni vapaj naš, i pomozi nam da svetootacku pravoslavnu veru cistu sacuvamo do kraja života, da u svima zapovestima Gospodnjim pravo hodimo, da istinsko pokajanje za grehe svoje uvek Bogu prinosimo i udostojimo se mirnog i hrišcanskog kraja života i dobrog odgovora na strašnom sudu Sina tvoga i Boga našega. Njega umoli za nas materinskom svojom molitvom, da nas ne osudi po bezakonjima našim, nego da nas pomiluje po velikoj i neiskazivoj milosti Svojoj. O, Svedobra, usliši nas, i ne liši svoje mocne pomoci, da bi smo ti, tobom spasenje zadobivši, pevali i proslavljali u zemlji živih, kao i Rodenog od tebe, Izbavitelja našega, Gospoda Isusa Hrista, kome pripada slava, moc, cast i poklonjenje, zajedno sa Ocem i Svetim Duhom, sada i svagda i kroza sve vekove. Amin.

Gospode Isuse Hriste, sine Boziji, pomiluj me gresnog

govori se neprestano, umom i srcem.

Da bi se govorila i srcem molitva se mora znati napamet.

Care Nebeski Utešitelju Duše istine koji si svuda i sve ispunjavas riznico dobara i Davaoce života dodi i useli se u nas i ocisti nas od svake necistote i spasi Blagi duše naše.

JUTARNJA MOLITVA GOSPODU NAŠEM ISUSU HRISTU

Hriste Bože istinita svetlosti Koji prosvecujes i osvecuješ svakoga coveka koji dolazi u ovaj svet neka se na nama pokaže svetlost lica Tvoga da u Njemu vidimo nepristupnu svetlost. Ispravi puteve naše da vršimo zapovesti Tvoje molitvama Preciste Tvoje Majke i svih svetih Tvojih. Amin.

Boze, ocisti me greshnoga, jer nikakwo dobro ne ucinih pred Tobom, nego me izbawi od zla, i neka bude u meni wolja twoja, da neosudjeno otworim swoja nedostojna usta i proslawim twoje sweto ime, Oca i Sina i Swetoga Duha, sada i uwijek i u wjekowe. Amin.

SIMBOL VERE

Verujem u jednoga Boga Oca, Svedržitelja, Tvorca neba i zemlje i svega vidljivog i nevidljivog. I u jednoga Gospoda Isusa Hrista, Sina Božijeg, Jedinorodnog, od Oca rodjenog pre svih vekova; Svetlost od Svetlosti, Boga istinitog od Boga istinitog, rodjenog, a ne stvorenog, jednosušnog Ocu, kroz koga je sve postalo; Koji je radi nas ljudi i radi našega spasenja sišao s nebesa, i ovaplotio se od Duha Svetoga i Marije Djeve i postao covek;
I Koji je raspet za nas u vreme Pontija Pilata, i stradao i pogreben;
I Koji vaskrasao u treci dan, po Pismu;
I Koji se vazneo na nebesa i sedi sa desne strane Oca;
I Koji ce opet doci sa slavom, da sudi živima i mrtvima, njegovom Carstvu nece biti kraja.
I u Duha Svetoga, Gospoda, životvornoga, Koji od Oca ishodi, Koji se sa Ocem i Sinom zajedno poštuje i zajedno slavi, Koji je govorio kroz proroke.
I u jednu, svetu, sabornu i apostolsku Crkvu. Ispovedam jedno krštenje za opraštenje grhova. cekam vaskrsenje mrtvih.
I život buduceg veka.
Amin.
Nazad na vrh
malenaaa is offline Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji email MSN Messenger
malenaaa
Dobro upucena Sanjalica
Dobro upucena Sanjalica

MOLITVE SVAKODNEVNE

Molitvama svetih otaca naših, Gospode Isuse Hriste, Bože naš, pomiluj nas. Amin.
Slava Tebi Bože naš, slava Tebi. Care nebeski, Utešitelju, Duše Istine, koji si svuda i sve ispunjavaš, Riznico dobara i Davaoce života, dodji i useli se u nas, i ocisti nas od svake necistote i spasi, Blagi, Duše naše.
Sveti Bože, sveti Krepki, sveti Besmrtni, pomiluj nas (3 puta).
Slava Ocu i Sinu i Svetome Duhu, i sada i uvek i u vekovima vekova. Amin.

Presveta Trojice, pomiluj nas;
Gospode, ocisti grehe naše;
Vladaru, oprosti bezakonja naša;
Sveti, poseti i isceli nemoci naše, imena Tvoga radi.
Gospode, pomiluj! (3 puta).
Slava Ocu i Sinu i Svetome Duhu, i sada i uvek i u vekove vekova. Amin.

OCE NAŠ, Koji si na nebesima,
da se sveti ime Tvoje,
da dodje carstvo Tvoje,
da bude volja Tvoja i na zemlji kao na nebu;
hleb naš nasušni daj nam danas;
i oprosti nam dugove naše kao što i mi opraštamo dužnicima svojim;
i ne uvedi nas u iskušenje,
no izbavi nas od zloga.
Amin.

Psalam 50

Pomiluj me, Bože, po velikoj milosti svojoj, i po obilju milosrdja svoga ocisti bezakonje moje. Operi me dobro od bezakonja moga, i od greha moga ocisti me. Jer bezakonje moje ja znam, i greh je moj stalno preda mnom. Tebi jedinome sagreših, i zlo pred Tobom ucinih. Da se opravedaš u recima Svojim, i pobediš kad Ti sude. Gle, u bezakonjima se zaceh, i u gresima rodi me mati moja. Gle, istinu ljubih, i javljaš mi nepoznatosti i tajne mudrosti Tvojoj. Pokropi me isopom, i ocisticu se; operi me, i bicu belji od snega. Daj mi da slušam radost i veselje, da se obraduju kosti potrvene. Odvrati lice Tvoje od grehova mojih, i sva bezakonja moja ocisti. Srce cisto sazdaj u meni, Bože, i duh prav obnovi u utrobi mojoj. Ne odbaci me od lica Tvoga, i Duha Tvoga Svetoga ne oduzmi od mene. Daj mi radost spasenja Tvoga, i Duhom vladalackim utvrdi me. Naucicu bezakonike putevima Tvojim, i bezbožnici ce se obratiti k Tebi. Izbavi me od krvi, Bože, Bože spasenja moga; obradovace se jezik moj pravdi Tvojoj. Gospode, otvori usne moje, i usta moja kazivace hvalu Tvoju. Jer da si hteo zrtve, ja bih Ti prineo; za zrtve svespaljenice ne marim. Žrtva je Bogu duh skrušen; srce skrušeno i uniženo Bog nece odbaciti. Po blagovoljenju Svome, Gospode, cini dobro Sionu, i neka se podignu zidovi Jerusalimski. Ti ceš blagovoleti žrtvu pravde, prinose i žrtve svespaljenice, tada ce prineti na žrtvenik Tvoj teoce.

Jutarnje molitve

Ustavši od sna, padamo pred Tobom, Blagi, i uznosimo Ti andjelsku pesmu, Gospode: svet si, svet, svet, Bože, pomiluj nas Bogorodicom.
Slava Ocu i Sinu i Svetome Duhu;
Iz postelje i sna podigao si me, Gospode; um moj prosveti i srce, i usne moje otvori da Te slavim, Sveta Trojice; svet si, svet, svet, Bože, pomiluj nas Bogorodicom. I sada i uvek i kroz sve vekove. Amin.
Sudija ce doci iznenada, i otkrice se svacija dela, no sa strahom molimo u ponoci: svet si, svet, svet, Bože, pomiluj nas Bodorodicom.

Molitva sv Makarija

Bože, ocisti me grešnoga, jer nikakvo dobro ne ucinih pred Tobom, nego me izbavi od zla, i neka bude u meni volja Tvoja, da neosudjeno otvorim svoja nedostojna usta i proslavim Tvoje sveto ime, Oca i Sina i Svetoga Diha, sada i uvek i kroz sve vekove. Amin.

Molitva druga istog Svetitelja

Ustavši od sna, ponocnu pesmu prinosim Ti, Spasitelju, i padajuci pred Tobom vapijem Ti; ne dopusti da zaspim u grehovnoj smrti, nego me obaspi milosrdjem Ti koji si se dobrovoljno raspeo, i pohitavši podigni mene koji u lenosti ležim, i spasi me u bdenju i molitvi, i posle nocnog sna zablistaj mi dan bezgrešan, Hriste Bože, i spasi me.

Molitva treca istog Svetitelja

Ustavši od sna, Tebi pribegavam Vladaru covekoljubivi, i milosrdjem Tvojim polazim na dela Tvoja. Molim Ti se, pomozi mi u svako doba u svakoj stvari, i cuvaj me od svega rdjavog u svetu, i od djavolske brzopletosti, i spasi me, i uvedi u Tvoje vecno carstvo. Jer Ti si moj stvoritelj, i svakoga dobra promislitelj i podatitelj, i u Tebe je sve uzdanje moje, i Tebi slavu uznosim sada i uvek i kroz sve vekove. Amin.

DVE NAJVECE ZAPOVESTI

DESET BOŽJIH ZAPOVESTI

1. Ja sam Gospod Bog tvoj; nemoj imati drugih bogova osim mene
2. Ne pravi sebi idola niti kakva lika; nemoj im se klanjati niti im služiti.
3. Ne uzimaj uzalud imena Gospoda Boga svoga.
4. Secaj se dana odmora da ga svetkuješ; šest dana radi i svrši sve svoje poslove, a sedmi dan je odmor Gospodu Bogu tvome.
5. Poštuj oca svoga i mater svoju, da ti dobro bude i da dugo poživiš na zemlji.
6. Ne ubij.
7. Ne cini preljube.
8. Ne kradi.
9. Ne svedoci lažno na bližnjega svoga.
10. Ne poželi ništa što je tudje. (2.Mojs.20,2-17)

CRKVENE ZAPOVESTI

1. Moliti se Bogu i ucestvovati na službi Božjoj svake nedelje i praznika.
2. Držati post pred Rodjenjem i Vaskrsenjem Hristovim, pred praznik sv. ap. Petra i Pavla, pred Veliku Gospojinu, i svake srede i petka.
3. Poštovati sveštena lica i crkveni poredak.
4. Ispovedati grehe svoje i pricešcivati se redovno.
5. Držati postove i molitve koje zapovedi episkop u vreme kakve nevolje.
6. Svadbe ne ciniti za vreme posta.
7. Jereticke knjige ne citati.

MOLITVE VECERNJE

Molitvama svetih otaca naših, Gospode Isuse Hriste, Bože naš, pomiluj nas. Amin..
Pomiluj nas, Gospode, pomiluj nas, jer mi grešnici, nemajuci nikakvog opravdanja, Tebi kao Vladaru prinosimo ovu molitvu: pomiluj nas.
Slava Ocu i Sinu i Svetome Duhu:
Gospode, pomiluj nas, jer se u Tebe uzdasmo; ne gnevi se jako na nas, niti pominji bezakonja naša, nego i sada kao milostiv pogledaj i izbavi nas od neprijatelja naših: jer su Ti Bog naš, i mi smo ljudi Tvoji, svi smo delo ruku Tvojih, i ime Tvoje prizivamo.
I sada i svagda i kroz sve vekove. Amin.
Otvori nam dveri milosrdja, blagoslovena Bogorodice, da ne poginemo mi koji se u Tebe nadamo, nego da se Tobom izbavimo od beda: jer si Ti spasenje roda hrišcanskog.
Gospode pomiluj ! (12 puta).

Molitva

Gospode Bože naš, što sagreših ovoga dana recju, delom i mišlju, oprosti mi kao blag i covekoljubiv. Podari mi miran i tih san; pošlji mi svoga Andjela cuvara koji me zaklanja i cuva od svakoga zla. Jer si Ti cuvar duša i tela naših, i Tebi slavu uznosimo, Ocu i Sinu i Svetome Duhu, sada i uvek i kroza sve vekove. Amin

Molitva andjelu cuvaru

Andjele Hristov, cuvaru moj sveti, zaštitnice Duše i tela i moga, oprosti mi sve sto sgreših u današnji dan, izbavi me od svakoga zla, da ne bih nikakvim grehom razgnevio Boga mog, no moli za mene grešnoga i nedostojnog slugu, da me pokažeš dostojna dobrote i milosti Sesvete Trojice, i Matere Gospoda moga Isusa Hrista, i svih Svetih. Amin.

Molitva pre rucka:

OCE NAŠ

Molitva posle rucka:

Blagodarimo Ti Hriste Bože naš što si nas nasitio Tvojim zemaljskim dobrima; ne liši nas ni Tvog nebeskog carstva, kao što si došao medju svoje ucenike, Spasitelju, darujuci im mir, dodji i nama i spasi nas.

Molitva pre vecere:

Neka jede narod Božji i nasitice se, i proslavice Gospoda koji Ga traže; bice im živa srca u vekove vekova.

Molitva posle vecere:

Tvoja utroba, Bogorodice, posta sveta trpeza sa nebesnim hlebom, Hristom Bogom našim; svaki koji jede od njega ne umire, kao što rece Hranitelj svih.

Milan90

Nazad na vrh Ići dole

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Nazad na vrh

Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu